Idén a Víz világnapja alkalmából a kerti esővíz gyűjtéssel foglalkozunk.
A gyerekekkel megvizsgáltuk a tartályokat. Felírtuk a tavaszi teendők közé, hogy a tárolókat ki kell tisztítani. A tél folyamán elég sok szennyeződés gyűlt össze bennük, ami rontja a tárolt víz minőségét, ha benne marad.
Ősszel kinyitottuk a csapokat, hogy ki tudjon folyni belőlük a víz. Megbeszéltük azt is, hogy a reggeli fagyok elmúltával újra be lehet zárni, hogy a tavaszi esőzések feltöltsék a tárolókat.
Kicsit mélyebbre ástunk a szakirodalomban, hogy mennyire tiszta a városokban az eső vize. Már a legkisebbek is ismerik (sajnos) a savas eső kifejezést. A fűtéskor keletkező füst, és különböző gázok, valamint a járművek kipufogógázai a szén-dioxidot és a víz mellett más égéstermékeket, például nitrogén- és kén-oxidot is tartalmaznak.
Ezek az égéstermékek reakcióba lépnek a levegőben található vízgőzzel. A reakció nyomán savak: szénsav, salétromsav és kénsav keletkeznek, ezért a tisztának, semlegesnek gondolt esővíz kis mértékben savas kémhatású.
Ettől még kerti locsolásra alkalmas a gyűjtött víz.
Megbeszéltük azt is, hogy fontos, hogy a tartály zárt legyen, hogy minél kevesebb szennyeződés jusson bele.
Észrevettük azt is, hogy a világos színű tárolók falán zöld réteg képződött – algák jelentek meg. Érdemes beborítani a tartályokat, hogy az algásodást megakadályozzuk.
Spórolásra fel, gyűjtsétek az esővizet!
Blogban található összes bejegyzés saját fotókat és gondolatokat tartalmaz. Ha tetszik, amit látsz vagy olvasol, és megosztod másokkal megköszönöm. A blogban saját tapasztaláson alapuló receptekkel, gyerekeknek szóló kísérletekkel, ötletekkel találkozhatsz, szemezgess közülük kedvedre! Vagy kövess a Facebookon!