Papír mikádó
2024. április 23. írta: Alkotó Részecskék

Papír mikádó

Fenntarthatósági témahétről

Foglalkozásaimon sokat beszélünk a gyerekekkel a "fenntarthatóságról". Nekem kicsit furcsa ez a szó, ritkán is használom, helyette inkább, a "ne pazarolj", "használjuk fel újra", a "régiből-újat", a "vigyázz a természetre", "ne dobd ki -javítsuk meg". Ezeket kellene a hétköznapokon többet használni, hogy a gyerekek értékrendszerébe ezek a gondolatok ivódjanak be.

ft5.jpg

Sokszor az emberek rácsodálkoznak, hogy a kísérletezős foglalkozásaimon egészen egyszerű, hétköznapi eszközöket használok, amivel a gyerekek otthon szinte azonnal meg tudják ismételni az egyes jelenségeket. Konzervdobozok, WC papírgurigák stb ... Ki mondja, hogy a fizika törvényeit csak csilli-villi drága készülékekkel lehet bemutatni? Persze olyan kísérletekről beszélünk, amik kisebb gyerekek számára is veszélytelenül kivitelezhetőek.

Táborainkban a Szakicska-házban sokszor engedjük a gyerekeket szabadon alkotni, és ehhez a legmegfelelőbb alapanyagok az újrahasznosítható kartonlapok, tejes dobozok, újságok, műanyag palackok. Szorgos gyűjtögetés után korlátlan mennyiségben és ingyen állnak rendelkezésre. Fantasztikus látni, hogy milyen kreatívak a gyerekek, ha csak a keretet, vagy a célt adod meg, és ők az egyedi elképzelésük alapján készíthetik el a saját tárgyukat.

Nem Föld napi projektként, de épp a Föld napján papír pálcákat gyártottam, mikor a gyermekem ránézett, és azt kérdezte, hogy lehetne ezekkel mikádót játszani? Próbáljuk ki!

ft4.jpg

A papír pálcák így készülnek:

tegyünk magunk elé egy újság lapot, vegyünk egy hurkapálcát, és az egyik sarokból indulva tekerjük fel szorosan a fapálcánkra a lapot, kicsit átlósan tartva a papírt.

ft1.jpg

Az átellenes sarkot ragasztózzuk be egy ragasztóstifttel, és húzzuk a ki a hurkapálcát. Kész is az első pálca.

ft2.jpg

 

Aki nem ismeri a Mikádó, vagy régen mi Marokkónak hívtuk, szabályait:

Fogd össze a pálcákat függőlegesen tartva a csokrot, enyhén csavard meg, és hagyd leesni.

Vegyél el úgy egy pálcát, hogy a többi ne mozduljon meg! Ha megmozdul egy is, akkor a következő játékos jön. Az nyer, aki több pálcát tudott leemelni. Jó játékot!

További újrahasznosítós ötletekért kattints a képre:

ft6.jpg

 

 Blogban található összes bejegyzés saját fotókat és gondolatokat tartalmaz. Ha tetszik, amit látsz vagy olvasol, és megosztod másokkal megköszönöm. A blogban saját tapasztaláson alapuló receptekkel, gyerekeknek szóló kísérletekkel, ötletekkel találkozhatsz, szemezgess közülük kedvedre! Vagy kövess a Facebookon!

A bejegyzés trackback címe:

https://alkotoreszecskek.blog.hu/api/trackback/id/tr8918387819

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása