Május 10 a "Madarak és Fák Napja". Ez mindig jó alkalom, hogy a gyerekekkel a természetről beszélgessünk - rengeteg aktivitás kapcsolódhat a témához.
A mai napon 2020-ban a saját kertünk fáit vesszük szemügyre Dórival.
Listát készítettünk a fáinkról, hány gyümölcsfa, hány díszfa tartozik hozzánk.
Minden fáról szedtünk szigorúan egy-egy levelet, hogy megnézzük a mintázatukat. Felelevenítettük, amit az erezet szerepéről tudunk, mégpedig, hogy a vizet szállítják a fa, a levél minden pontjára.
Tudományos kerti sétánk közben sajnos azt is észrevettük, hogy a fáinkat megtámadta egy hadsereg, és sürgős növényorvosi mentőakcióra van szükség.
Rengeteg fán találtunk levéltetőt, és az őket gondozó hangyákat. Sajnos akármilyen izgalmas figyelni az életüket, tönkreteszik - főként az új hajtásokat, ezért permetezésre lesz szükség.
Kérdés milyen mértékű a fertőzés - elegendő valamilyen bio permetszer, vagy erősebb - kémiai anyagot vessünk be.
Utánanéztünk a neten - használhatunk, kenőszappanos levet, csalánlevet - ez utóbbit most sajnos nem tudunk gyűjteni.
Találtunk egy nagyon izgalmas fát kertünkben, ami most egy nagyon látványos változáson megy keresztül - én vérszilvának ismerem.
Mikor kipattannak a rügyek zöldek a friss levelek. Aztán elkezdi termelni azt az anyagot, ami a bordó színt adják. Lehet látni, ahogy lentről elkezd színesedni a fa. Most már az ága végeken az utolsó levelekhez nem ért csak el.
Persze kicsit figyeltük a madarakat is: cinkék, fekete rigók, szarka, galamb, egy őszapó pár, kerti rozsdafarkúak, gyakori látogatói a kertünknek, hiszen egész télen etettük őket.
Ma egy fontos munkát is elvégeztünk, kitisztítottuk a madáritatót is, friss vízzel töltöttük fel.
Blogban található összes bejegyzés saját fotókat és gondolatokat tartalmaz. Ha tetszik, amit látsz vagy olvasol, és megosztod másokkal megköszönöm. A blogban saját tapasztaláson alapuló receptekkel, gyerekeknek szóló kísérletekkel, ötletekkel találkozhatsz, szemezgess közülük kedvedre! Vagy kövess a Facebookon!