2020.12.11. Adventi naptár tizenegyedik napja – tizenegyedik kísérlet
A mágnes egy izgalmas, mágikusnak tűnő anyag, így az adventi naptárunkban is helyet kell kapnia egy mágneses kísérletnek.
Az ókori Kínában a Han-kor elején már ismert volt a Sinanshao „délt irányító kanál”. Ez volt az iránytű őse. Erősségének vizsgálatára mérték, hogy hány tűt tud felemelni, ez alapján minőségi kategóriák voltak. (Wikipédia)
A mágneseket egy mező veszi körül, ami már akkor hat a mágnesezhető tárgyakra, ha közelébe kerülnek. Talán ez az első fizikai jelenség a kisebb gyermekek tudományos megtapasztalásai között, amikor a mező, erőtér fogalmával megismerkedhetnek.
Lássuk a kísérleteket!
Nálam a hűtő ajtaján számtalan mágnes van – gondolom sokaknál így van ez.
Próbálgassuk ki ezeket a régi kínai tesztnek megfelelően.
Keressünk apró fém tárgyakat. Csavar alátéteket, csavarokat, vagy csavaranyákat, gémkapcsokat, 10 forintos pénzérmét, sörös doboz nyitó fülét.
Első lépésként vegyük szemügyre, hogy minden tárgy, amit kikerestünk, valóban mágnesezhető-e. Érintsük a mágneshez a fémeket! Amelyiket magához rántja a mágnes, az vasból készült.
Volt-e köztük olyan, amit más fémből alkottak?
Második lépésként a vizsgáljuk meg a mágnesek erejét.
Lesz olyan mágnes, ami csak az egészen könnyű darabokat emeli fel, és lesz olyan is, ami a nehezebbeket is.
A neodímium mágnes egy speciálisan erős mágnes, az egészen nehéz tárgyakat is felemeli.
Ezt a fajta mágnest érdemes beszerezni a kísérletező kedvű gyermekeknek, de nagyon óvatosan kell vele bánni, mert eltörhet és sérüléseket is tud okozni! A neodímium mágnes használata minden esetben felnőtt felügyeletével történjen!
Harmadik lépés:
Vizsgáljuk meg, hogy a mágnesünk ún. mágneses mezeje vajon csak egy tárgyra hat, arra amelyikkel közvetlenül érintkezik, vagy több tárgyat is vonz, akkor is, ha azok csak egymáshoz kapcsolódnak.
Vizsgáljuk meg ezzel a módszerrel is a különféle mágneseinket.
Egy bónusz feladat:
Építsünk egy hóembert,
karácsonyfát,
vagy más szobrot a kis tárgyainkból!
Az adventi naptár minden bejegyzése a Tudáscseppek bolttal közösen jött létre
Blogban található összes bejegyzés saját fotókat és gondolatokat tartalmaz. Ha tetszik, amit látsz vagy olvasol, és megosztod másokkal megköszönöm. A blogban saját tapasztaláson alapuló receptekkel, gyerekeknek szóló kísérletekkel, ötletekkel találkozhatsz, szemezgess közülük kedvedre! Vagy kövess a Facebookon!