Október közepéhez közeledve még mindig sok hasznosítható termény vár a kertben.
Számomra a fenntarthatóság egyik fontos alapköve, ha már olyan szerencsések vagyunk, hogy kertes házban élünk, hasznosítsuk a területet. Boldoggá tesz, hogy sok-sok mindennel kísérletezhetek, és készíthetem el saját magam a családomnak. A mai világban talán bolondságnak tűnik ennyit bajlódni azzal, amit könnyedén beszerezhetünk a közelben. Engem mégis büszkeséggel tölt el, ha hasznosíthatom a kertem a kincseit, s mivel nagyon kevés vegyszert használok a zöldségek, gyümölcsök, zöldségek közel "bio" minőségűek.
A hagyományos háztartás számomra "Nagyanyáink öröksége". Jó volna megtanítani a következő generációkat, hogy ne csak azért készítsenek valamit, mert trendi, hanem mert érdemes elsajátítani, hogy használjuk fel, hogyan tartósítsuk azt, amit a természettől kapunk, hiszen jöhet még olyan időszak, ahol egy telepakolt kamra kincset érhet.
A héten nagyon sok munkát adott a kert.
Összeszedni az utolsó terményeket, még néhány uborka, paradicsom, bébi cukkini, levélzöldségek, körte, birsalma, füge.
Egy maréknyi zöldség kevésnek tűnhet, de elegendő lehet egy friss salátához vacsorára. Szeretem a bébi cukkinit nyersen is beleszeletelni.
A kék szőlőnket folyamatosan szüreteljük, apró szemű, édes és inkább lének, jó, de készítettem belőle dzsemet, és tettem el ivólének.Közben rengeteget kísérleteztünk a gyerekekkel ezzel a gyümölccsel.
De, ami a legizgalmasabb nemrég megtaláltam, hogy hogyan lehet egyszerűen kinyerni és megszárítani a magját. Már csak az őrlésen kell dolgoznom. A kék szőlőmag őrlemény nagyon fontos ásványi anyagokat, és antioxidánsokat ad. Most is szárítottam egy szép adagot.
Október elején lehet elkezdeni szedni a birsalmát.
Már egész sikeresnek mondható az almaecet projektem, de most a szomszédból kapott hullott alma és a kertem birsalmája keresztezéséből remélem csoda születik.
A házilag készített almaecetnek olyan illata van, mint a frissen facsart almalének. Salátára, vagy paneer-hoz, esetleg az ordát kicsapatni a savóból is szívesebben használom, mint a boltban kaphatót.
Idén készítettem először birsalmasajtot. Be kell vallanom, nem igazán rajongok érte, de a saját gyümölcsből készített olyan fantasztikusan finom lett, hogy fontolgatom újabb adag készítését. Eddig csak gyümölcsbőr készült belőle, hogy csökkentsem a cukor mennyiségét, de a sajt íze felülírja a felhasznált cukormennyiségétől való idegenkedést. A következő receptet követtem: birsalmasajt
Én a kicsit több lében való főzést választottam, így nálam készült néhány üveg ivólé is.
Üvegbe kerül télire egy kis kompót is, némi víruskergető fűszer kísérletében: gyömbér, fahéj, szegfűszeg.
A heti konyhai kísérletezésből nem maradhat el egy kovászos pékáru kipróbálása sem. Zabpelyhes zsemlét sütöttem, igaz én kovásszal készítettem, és fantasztikus lett, szinte elolvadt benne a zabpehely. Igyekszem az étrendünkbe becsempészni azokat az anyagokat, amik rengeteg hasznos anyagokat juttatnak a szervezetünkbe.
Épp a múlt héten beszélgettünk, és kísérleteztünk egy iskolai projekt keretében az árpagyöngyről, kölesről, hajdináról, bulgurról.
Levertük a diót is, bár a karácsonyi bejglihez nem lesz elég, de megeszegetjük.
A burkot megszárítom, és növényi festéshez felhasználom.
Még néhány gyógy- és fűszernövény is begyűjtésre került, és szárad már, hiszen ebből sosem elég. Kakukkfű, menta, citromfű, szederlevél.
Szárad némi aprított vadgesztenye, hogy a foglalkozásaimon fel tudjam használni.
Érdemes felvágni, megszárítani, így később mosásra is tudjuk használni.
És végre jönnek a bekuckózós őszi esték, és folytatódhatnak a horgolós kísérletek is.
Kísérletezzetek! Használjatok fel mindent, amit a környezetetekben találtok, csereberéljetek a barátokkal alapanyagot, és kész műveket!
Blogban található összes bejegyzés saját fotókat és gondolatokat tartalmaz. Ha tetszik, amit látsz vagy olvasol, és megosztod másokkal megköszönöm. A blogban saját tapasztaláson alapuló receptekkel, gyerekeknek szóló kísérletekkel, ötletekkel találkozhatsz, szemezgess közülük kedvedre! Vagy kövess a Facebookon!